فست فود تیک آف

رکوردهای گینس پیتزا

رکوردهای گینس پیتزا

بزرگترین پیتزا : رکورد بزرگترین پیتزایی که در جهان ساخته شده است با وزن حیرت انگیز 26833 پوند و قطر 8 متر در 8 دسامبر سال 1990 در نوروود ، آفریقای جنوبی ساخته شد.

گران ترین پیتزا : گران ترین پیتزای خوشمزه جهان را می توانید در لندن پیدا کنید که قیمت آن 178 دلار است. این پیتزا پوسته ای نازکی دارد که توسط ذغال هایی که از چوب مخصوص درست می شوند پخته می شود و روی آن با پوره پیاز ، خمیر ترافل سفید ، پنیر فونتینا ، موزارلا ، پنکتا ، قارچ ، کاهوی تازه میزونا که مستقیم از ایتالیا خریداری می شود و به صورت تازه سرو می شود تزیین می شود.

رکورد درست کردن پیتزا در یک روز :

ساخته شده توسط تیمی در کوئینزلند استرالیا با ساخت 7539 قاچ پیتزا ، این رکورد شکسته شد. سپس پیتزا ها با قیمت تخفیفی به مردم فروخته می شدند تا هدر نرود. اما این رکورد اول توسط ایتالیایی ها شکسته شد. آنها در 12 ساعت 10065 پیتزا ( ده هزار و شصت و پنچ ) درست کرده بودند اما رکورد آنها دوامی نداشت زیرا یک سال بعد این رکورد توسط آرژانتینی ها شکست شد. آن ها در 12 ساعت 11 هزار و 257 عدد پیتزا در 12 ساعت درست کردند. برای درست کردن این پیتزاها ، آشپزها دو تن و هفتصد کیلو پنیر پیتزا و 88 هزار زیتون مصرف کردند.

طولانی ترین پیتزا : ایجاد شده در توملوسوی اسپانیا ، در تاریخ 31 مه 2011 ، طولانی ترین پیتزای جهان به ابعاد 3745 فوت و 85 اینچ! پیتزا در اجاق مخصوصی که برای تولید این پیتزا و ثبت رکورد ساخته شده بود، پخته شد. پس از اتمام پیتزا ، آن را به صورت ورقه ای برش داده و هر یک به قیمت 1 یورو فروختند. پولی که جمع شد به یک خیریه محلی اهدا شد.

بیشتر افرادی که خمیر پیتزا می اندازند : این خمیرها  توسط 278 نفر ساخته شد، آنها این خمیرها را تبدیل به پیتزا کردند تا بتوانند این رکورد را بدست بیاورند.در نهایت این رکورد در سال 16 سپتامبر 2014 توسط آنها ثبت شد.

بزرگترین پیتزا فاقد گلوتن : با هدف آموزش به مردم و انتشار پیام به تمام جهان در مورد اهمیت انتخاب مواد غذایی آگاهانه از سلامتی ، بزرگترین پیتزای بدون گلوتن در جهان که 1261.645 متر مربع بود ساخته شد. این پیتزا به عنوان ادای احترام به اولین امپراتور روم ، اوکتاویان آگوستوس ، "Ottavia"  نامگذاری شد.

بزرگترین تحویل پیتزا : رکورد جهانی مورد علاقه ما در زمینه پیتزا توسط سازمانی به نام پیتزا 4 پاتریوت ثبت شد که از طریق پست DHL 30000پیتزا را در چهارم ژوئیه در میدان هوایی قندهار ، پایگاه هوایی بگرام و کمپ باستیون افغانستان به نیروهای مسلح آمریکا تحویل داد! هدف هرگز ثبت رکورد جهانی نبود ، بلکه دادن  روحیه به سربازان آمریکایی در روز استقلال آمریکا گفته شد.

8 فست فود محبوب دنیا

8 فست فود محبوب دنیا

هات داگ

سوسیس پخته شده در یک نان برش خورده (نان باگت) و با طعم دهنده هایی مانند خردل، کچاپ، پیاز، سس مایونز، طعم و مزه میگیرد،در کنار پنیر و چیلی تهیه شده است. هات‌داگ هم از آن دسته فست‌فود های آمریکایی است که به‌خاطر نان و سوسیس بلندی که با سُس کچاپ یا خردل تزئین شده، معروف است.  قیمت اندک و سهولت خوردن ساندویچ هات‌داگ از جمله دلایل محبوبیت آن است.

سیب زمینی سرخ شده

توسط بلژیکی ها اختراع شده ، از قرن ۱۷ یا ۱۸ در بین مردم این غذا محبوب است. سیب‌زمینی سرخ‌کرده یکی از غذاهای محبوب در کل دنیا به‌شمار می‌رود. سیب‌زمینی سرخ‌کرده هم به‌طور مستقل در کنار نوشابه ترکیبی ایده‌آل است و هم در کنار همبرگر و ساندویچ‌های مختلف خورده می‌شود. سیب زمینی سرخ کرده از خلال‌های سیب زمینی که به شکل نوارهای باریک درآمده‌اند درست می‌شود و در سطح جهان از محبوبیت بالایی برخورددار است. سیب زمینی سرخ کرده یکی از لذیذترین اسنک هایی محسوب می شود که در طول تاریخ وجود داشته و همیشه هم مورد توجه مردم بوده است.

همبرگر

همبرگر دارای انواع مختلفی دارد. یک نوع ساندویچ است که دارای یک یا چند تکه گوشت است که بین دو یا چند نان بریده شده قرار گرفته و با چاشنی ها تزئین شده است.

پیتزا

یک نان صاف که با سس گوجه فرنگی، پنیر و چاشنی های مختلف پر شده است و درون فر قرار میدهند. پیتزا غذایی مدرن که در ایتالیا اختراع شده و در سراسر جهان دوستش دارند. مشهور ترین دستور پخت ایتالیایی امروزه به یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین فست فود های دنیا تبدیل شده است.

ساندویچ

یک نوع غذا که در آن غذا را در دو یا چند تکه نان میگذارند. ساندویچ یکی از محبوب‌ترین غذاهای دنیاست که انواع مختلفی دارد. ترکیبات مواد در دنیای ساندویچ‌ها هیچ محدودیتی ندارد. به‌طور سنتی، برای تهیه‌ٔ ساندویچ از نان، ژامبون و پنیر استفاده می‌شده است، اما این روزها محتویات ساندویچ‌ها بسیار متنوع شده‌اند.

چیز برگر

همان همبرگر است با یک برش از پنیر ذوب شده ولی بدلیل استقبال زیاد افراد به لیست محبوب ترین ها دست یافته است.

مرغ سوخاری

مرغ سوخاری جای خود را میان محبوب‌ترین غذاهای دنیا باز کرده است. این روزها در رستوران‌ ها، فودکورت‌ ها و فست‌فود ها می‌توان به‌وفور شاهد مشتریانی بود که جعبه‌های مرغ سوخاری را در دست دارند. این غذا که به عنوان بشقاب اصلی در منوی رستوران های چینی استفاده می شود با ورود به قاره ی آمریکا تا حدی تغییر کاربری داده است و تبدیل به یک پیش غذا شده است. یکی از رسم و رسومات چینی ها این است که این غذا را در مراسم هایی مانند جشن عروسی ها سرو کنند.

پاستا

پاستا که به کشور ایتالیا برمی گردد نیز جز فست فود های پرطرفدار و محبوب افراد است. پاستا انواع مختلفی مانند پاستا چیکن آلفردو و پاستا بیف آلفردو و انواع مختلفی دارد.

تاریخچه همبرگر

تاریخچه همبرگر

اولین پیدایش همبرگر مربوط به اواخر قرن 19 بود. شاید برایتان سوال باشد که چه شد همبرگر به وجود آمد؟
دلیلش ساده است، همبرگر مدرن نیاز جامعه آشپزی آن زمان بود که به دلیل صنعتی شدن و ظهور طبقه کارگر و طبقه متوسط و نیاز آن قشر از جامعه به غذایی مقرون به صرفه مه میتواند در خارج از خانه تهیه شود، به وجود آمد.
شواهد نشان میدهد که اولین بار همبرگر در کشور آمریکا یا آلمان ( در شهر هامبورگ Hamburg ) به وحود آمد. در این دو کشور برای اولین بار یک تکه استیک و دو برش نان باهم در قالب یک ساندویچ به فروش میرسید.
پس از جنجال های مختلف در قرن 20 از جمله جنجال تغذیه ای در اواخر درهه 90 میلادی، همبرگر اکنون به نمادی از آشپری در ایالات متحده تبدیل شده است. 

قبل از اختراع بحث برانگیز همبرگر در ایالات متحده ، غذاهای مشابه از قبل در سنت آشپزی اروپا وجود داشته است. کتاب آشپزی Apicius ، مجموعه دستور العمل های رومی باستان که ممکن است مربوط به اوایل قرن 4 باشد ، جزئیات تهیه یک گوشت گاو به نام isicia omentata را ارائه می دهد. به عنوان یک شیرینی پخته شده که در آن گوشت گاو با مغز کاج ، دانه های فلفل سیاه و سبز و شراب سفید مخلوط می شود ، می تواند اولین ماده اولیه همبرگر باشد.
مشخص نیست که اولین دستور تهیه رستوران برای تهیه تارتار استیک مشخص شده است. گرچه نام مشخصی ارائه نکرد ، اما اولین توصیف تارتار استیک توسط ژول ورن در سال 1875 در رمان خود مایکل استروگوف ارائه شد. شباهت های خاصی بین تارتار استیک و غذاهای آلمانی Labskaus و Mett وجود دارد. گوشت های خرد شده و خام مشابه دیگری نیز در قرن بیستم ظاهر شدند. یکی از قدیمی ترین اشارات به سوسیس هامبورگ در سال 1763 در کتاب "هانا گلاس"  به نام "هنر آشپزی ، درست کردن راحت" ظاهر شد. سوسیس هامبورگ با گوشت چرخ کرده و انواع ادویه جات از جمله جوز هندی ، میخک ، فلفل سیاه ، سیر و نمک تهیه می شود و به طور معمول با نان تست سرو می شود. 
بسیاری از دستورالعمل ها و دستور پخت غذاها توسط مهاجرانی که از اقیانوس آتلاتنیک به طرف مقصد خود که آنرا دنیایی جدید نام گذاری کرده بودند، به مقصد خود برده شدند. بسیاری بر این عقیده هستند که خط هامبورگ-آمریکا اولین استیک های همبرگر را به آمریکا آورده باشد.
به نطر میرسد که اختراع چرخ گوشت به محبوبیت این غذا کمک کرده باشد، زیرا قبل از آن تمام مراحل درست کردن گوشت و چرخ کردن آن با دست و در خانه انجام میشد، اما چرخ گوشت کمکی بود برای صنعتی شدن تولید همبرگر. یکی از دلایل دیگر هم میتواند به افزایش تولیدات گوشت گاوی و افزایش چشمگیر گاوچران ها در آمریکا اشاره کرد.به همین دلیل آمریکا در آن زمان به یکی از بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان گوشت در جهان تبدیل شد.
دهه 1880 به عنوان عصر طلایی گوشت گاو اعلام شد ، که طی آن تولید گوشت گاو روستایی حمل و نقل آن از طریق راه آهن از مناطق کشاورزی به مناطق شهری را حیاتی کرد. این امر باعث به وجود آمدن شرایطی شد که بتوان گوشت های تازه را در شهرها و در مناطق صنعتی و درمیان ماشین های یخچال دار استفاده کرد. در این زمان ، شهر شیکاگو ، به همراه شهرهای دیگر در ساحل شرقی ، به کانونی برای فرآوری گسترده گوشت گاو تبدیل شد. گوشت گاو در آن زمان ارزان بود و در دسترس طبقه کارگر بود. این امر باعث شد تا استیک هامبورگ در دسترس اکثریت قریب به اتفاق مردم قرار گیرد و باعث پیدایش آنچه برخی از نویسندگان به شوخی "رویای گوشت گاو آمریکایی" می نامند ، شود.
تولید و مصرف زیاد گوشت گاو در ایالات متحده باعث شد که صنعت گوشت تا پایان قرن نوزدهم به طور فزاینده ای قدرتمند شود. به زودی مشکلات فساد در صنعت گوشت بوجود آمد ، مشکلاتی که کیفیت و بهداشت را به خطر می اندازد. در آغاز قرن بیستم ، "آپتون سینکلر" رمان جنگل را منتشر کرد ، رمان درباره توطئه ها و فساد در صنعت گوشت آمریکا بود. این کتاب آگاهی مردم را در مورد ایمنی فرآوری گوشت افزایش داد و به ایجاد قانون مواد غذایی خالص و دارویی کمک کرد ، که توسط سازمان غذا و دارو حمایت مالی شد. جنگل یک نقطه عطف در تاریخ بعدی همبرگر بود.

ترکیبات همبرگر:

 استیک هامبورگ که یک بار بین دو برش نان سرو شد ، با انواع مختلفی از مواد اولیه که در خود ساندویچ یا به عنوان یک غذای جانبی همراه آن در بشقاب تهیه می شد ، آماده می شد. یکی از این همراهی ها که هنوز هم در برگر امروزی رایج است ، سس گوجه فرنگی است ، نوعی سس گوجه فرنگی با ترکیبی از طعم ها بین شیرین و ترش که اولین بار در سال 1869 توسط کارآفرین و سرآشپز هنری جان هاینز در شارپسبورگ پنسیلوانیا به صورت تجاری تولید شد. شرکت وی در ابتدا Anchor Pickle and Vinegar Works نام داشت ، اما در سال 1888 به F. & J. Heinz تغییر نام یافت. استفاده از سس گوجه فرنگی توسط مصرف کنندگان آمریکایی به سرعت پس از این تاریخ رشد کرد و طولی نکشید که همبرگرها تقریباً تا پایان قرن نوزدهم و اوایل قرن 20 با کچاپ همراه بودند. 
در میان سبزیجات همراه با همبرگر ، اولین چیزی که در ادبیات مربوط به تاریخچه آن توصیف شده است ، پیاز است که معمولاً به صورت حلقه ای ریز خرد شده است، بنابراین ، همبرگر به سنت ساندویچ آمریکایی که نوعی محصول گیاهی را شامل می شود ، اعم از کاهو ، کلم ترش (مانند روبن) ، سالاد کلم ، یا ترشی ادامه داد. همه این چاشنی ها در تصویر کلاسیک همبرگر در دوران طلایی آن یعنی دهه 1940 گنجانیده شده اند. 

رویدادهایی راجب پیتزا که حتما نمی دانید

رویدادهایی راجب پیتزا که حتما نمی دانید

اولین پیتزا:

کلمه پیتزا بیش از هزار سال قدمت دارد. این کلمه اولین بار در یک متن لاتین در سال 997 م در جنوب ایتالیا نوشته شده است. البته که در بعضی از منابع تولید پیتزا را به ایرانیان نسبت میدهند زیرا در زمان جنگ سربازان ایرانی از سپر گرد خود برای درست کردن نان استفاده می کرده و مواد را به آن اضافه می کرده اند.

اولین کسی که روند درست شدن یک پیتزا را نوشت که بود؟

جواب این سوال کمی سخت است. جواب آن، الكساندر دوما نویسنده و رمان نویس معروف فرانسوی ، نویسنده سه تفنگدار ،است. او یكی از اولین افرادی بود كه از روند طرز تهیه پیتزا یادداشت برداری كرد. در سال 1835 ، الكساندر دوما ، به ناپل سفر كرد و در آنجا مشاهده كرد كه فقرای ناپلی پیتزا می خورند. او این مسئله را دید و شروع به نوشتن روند تولید پیتزا نمود.

اتمام جنگ جهانی و شروع عصر پیتزا:

پس از جنگ جهانی دوم ، سربازان آمریکایی که در ایتالیا بودند به کشور خود بازگشتند. آنها در ایتالیا پیتزا را دیده بودند و به  آن علاقه داشتند. وقتی آن ها به کشور خود بازگشتند، تقاضا برای درست کردن پیتزا بالا گرفت به صورتی که برای اولین بار سفارش از راه دور در آن زمان به وجود آمد.

در زمان های اولیه عرضه پیتزا، پیتزا ها فقط توسط پای فروخته می شدند:

در ابتدا پیتزا به طور انحصاری توسط پای به فروش می رسید. یعنی با خرید پای، به شما پیتزا داده میشد. اما در سال 1933 ، پاتسی لانچییری (از پیتزا فروشی پاتسی در شهر نیویورک) شروع به فروش پیتزا در یک قطعه کامل کرد - روندی که به سرعت توسط سایر پیتزا فروشی ها انتخاب شد.

فقط انسان ها عاشق پیتزا نیستند:

انسان ها تنها کسانی نیستند که طعم پیتزا را دوست دارند، بلکه حیوانات خانگی هم به آن علاقه دارند. حتی یک مینی پیتزا برای سگ ها وجود دارد به نام "Heaven Scent Pizza"  ساخته شده از آرد ، هویج ، کرفس و پنیر پارمزان.

پیتزا فروشی اونو UNO در شیکاگو، پیتزای دیپ دیش را اختراع کرد:

اولین پیتزاهای دیپ دیش شیکاگو در سال 1943 توسط رستورانی ایجاد شد که بعداً به زنجیره Pizzeria Uno تبدیل شد. پیتزا دیپ دیش همان پیتزا شیگاگو است که در آمریکا با این نام هم شناخته می شود.

اولین پیتزا فروشی امریکا با قدمت 116 سال هنوز هم امروز فعالیت می کند:

اولین مکان پیتزا در آمریکا Lombardi’s در شهر نیویورک بود. لومباردی در ابتدا به عنوان یک فروشگاه مواد غذایی افتتاح شد ، اما در سال 1905 فروش پیتزا را آغاز کرد. این رستوران پس از 116 سال، هنوز هم به کار خود ادامه میدهد.

{{text}}